CHURCH LEADERSHIP

Committee on Lay Leadership

 

2024 TUMC Lay Leadership

ADMINISTRATIVE BOARD /

COUNCIL ON MINISTRIES

Administrative Board Chair - Brent Loftis

Secretary - Mary Hall

Lay Leader - Brent Loftis

Lay Member of Annual Conference - Joy Gazaway

Council on Ministries Chair - Tommy Moore

Treasurer - Roy Reckhemmer

Assistant Treasurer - Ronda Loftis

Financial Secretary - Jordan Dorsey

Finance Committee Chair - Cathy Strong

Trustees Chair - Joan Pool

Staff Parish Relations Committee Chair - Sue Foy

Education Coordinator - TBD

Youth - Craig Zeigler

Children - TBD

All Ages Fellowship - Donna Russell

Evangelism - TBD

Technology - Scott Willett

Membership Care - Jane Smith

Membership Secretary - Shane Lussier

Missions - Mary Hall

Health and Welfare - Jody Flade

Worship - Laura Thomas

Church Historian - Ann Henley

Heritage Committee Chair - Ann Henley

 

AT-LARGE MEMBERS

Sandra Neal

Jimmy Brickhouse

Jill Norton

Hester Waterfield

Marlane Brickhouse

Gladys Pallett

Neale Durkee

 

SPRC

Chair: Sue Foy

Lay Leader: Brent Loftis

Lay Member of Annual Conference:

Joy Gazaway

 

Class of 2024

Joy Gazaway

Lauren Mowbray

Craig Zeigler

 

Class of 2025

Sue Foy

Cathy Strong

Kim Willett

 

Class of 2026

Dianne Moore

Melissa Raehl

 

Nominations and Lay Leadership

Chair: Pastor Christa Springstead

Lay Leader: Brent Loftis

 

Lay Member of Annual Conference:

Joy Gazaway

 

Class of 2024

Desiree Zeigler

Dianne Moore

 

Class of 2025

Craig Zeigler

Kathy Griffith

 

Class of 2026

Claudia Brooks

Charlie Wiseman

 

Finance Committee

Chair - Cathy Strong

Pastor - Christa Springstead

Treasurer - Roy Reckhemmer

Assistant Treasurer - Ronda Loftis

Financial Secretary - Jordan Dorsey

Lay Leader - Brent Loftis

Administrative Board Chair - Brent Loftis

Council on Ministries Chair - Tommy Moore

Trustees Chair - Joan Pool

SPRC Chair - Sue Foy

 

Lay Member of Annual Conference-

Joy Gazaway

 

Tellers

Marlane Brickhouse

Ronda Loftis

Cathy Strong

Ann Henley

Roy Rechkemmer

Sue Senti

Jordan Dorsey

Paul Russell

Ann Lovelace

 

Trustees

Chair: Joan Pool

Lay Leader: Brent Loftis

 

Class of 2024

Ann Henley

Chuck Bolt

Mark Cayo

 

Class of 2025

Joan Pool

Marlane Brickhouse

Mike Lanning

 

Class of 2026

Donna Russell

Neale Durkee

 

Worship Committee

Pastor - Christa Springstead

Chair - Laura Thomas

Communion Steward - Joy Gazaway

Ushers - Laura Thomas

Music - Charlie Wiseman

Flowers - June Sorrells

Greeters - June Sorrells

 

Wedding Coordinators -

Kathy Griffith, Joan Pool, Stephanie Park

 

Technology Committee

Chair - Scott Willett

Ryan Rechkemmer

Wes Senti

Luke Moore

David Springstead

Braden Everett

Eric Bouey

 

Social Hall Committee

Social Hall Coordinator - Paul Russell

Kitchen Coordinator - Kathy Griffith

 

Heritage Fund Committee

Ann Henley

Vernon Bonney

Linda Ackiss

Hester Waterfield

Sandra Neal

Jimmy Brickhouse